Tüple Dalmak

Aslı Afşaroğlu: Aşşırı Normal

İki yüz küsur youtuber izliyormuşum, delilik gibi bir şey! İçlerinde patchworkcüler var, romansçılar, yemek yapanlar, modacılar, haberciler, hikâyeciler… Ayrı bir alem. Her birini neden izlediğimi açıklayabilirim tabii, gayet rasyonel seçimler! Ama bazıları var ki, bunları neden izlediğimi tam olarak bilemiyorum. Vloggerlar. Youtuber’dan farkları, belirli bir konuya odaklanmayıp daldan dala atlamaları. Blogger’ın görüntülüsü diyelim biz ona. Yani bir çeşit günlük tutuyorlar. Birisinin günlüğünü okumak/izlemek ne kadar ilginç olabilir ki? Oluyor.

İzlediğim vloggerlar arasında en sevdiklerimden biri, çok genç bir kadın, Aslı Afşaroğlu. 23 yaşında. Bazı bakımlardan gayet muhafazakâr, bazı bakımlardan şaşırtıcı derecede cesur. Kapalı bir kadın Aslı (o kendine genç kız diyor, o yüzden herhalde benim de öyle demem gerekir). Dindar, namaz kılıyor, Kuran okuyor, ilmihal falan… Ben izlemeye başladığımda, 50 bin civarında izleyicisi vardı, psikoloji okuyordu ve dikiş dikiyordu. Sonradan bir videosunda anlattı, yaşadığı epey ağır panik atak krizlerinden sonra, tam okulu bırakmaya karar vermek üzereyken, anne babası ona bir dikiş makinesi almış ve dikiş dikmeye öyle başlamış. (bu videosu bence en iyilerinden biriydi: https://youtu.be/E_-ugifKyOI ) Sonra, okulu bitirdi, psikolog olmamaya karar verdi ve kendi markasını kurdu! Aslı Afşaroğlu diye bir giyim markası. İnstagramdan satış yapıyor. Modelleri kendi çizebilmek için bir modelistlik kursuna gitti ve bu süreci bizimle de paylaştı. Zaten kızın olayı, öğrenmek ve gelişmek. Suluboya atölyesi senin güzel yazı kursu benim az çabalamadı. Fransızca öğreniyordu, sonra aslında Almanya’ya gitmek istediğine karar verip Almancaya geçti. Düzenli olarak kitap alışverişi videosu çekiyordu (bu ara biraz ihmal etti bunu)- ayda en az iki kitap okumak diye bir hedefi vardı. Bir ara da feminizm hakkındaki fikirlerini paylaştığı iki ya da üç video çekti ama sonra bunları kaldırdı. Politikadan nefret ettiğine karar verdi. Halbuki feminist fikirleri kendi diline tercüme etmesini izlemek çok ilginçti. “Benimle hazırlanın” ve alışveriş videoları yapıyor en çok- “aşşırı güzel” birtakım pantolonlar, sweatshirtler falan…Bir de “kombin” videoları; olmazsa olmaz! Dikiş videosu çekmemeye karar verdi en son. Çünkü dikiş dikmenin kendisi için rahatlatıcı ve gevşetici bir etkinlikken video çektiği zaman gerildiğini, bundan hoşlanmadığını söyledi. Bence aşırrı doğru bir karar!

İzmir’den İstanbul’a taşındı, tek başına yaşayacağı bir ev tuttu, bir kedi edindi (Suşi-aşşırı tatlı bir kedi!) ve kendine yeni bir hayat kurdu. Bütün bunlar olurken, biz (sayımız giderek arttı, şu anda 214 bin!) izledik, yorum yazdık, soru sorduk, o da bazen videolarda bazen yorum kısmında, cevaplar verdi. “Baban üvey mi”, “neden psikolog olmadın?”, “sevgilin var mı?” “cilt bakımı için ne kullanıyorsun?” “geçen videodaki şalını nerden aldın?” “seni çok seviyorum”, “seni çok seviyorum”, “seni çok seviyorum”… Videolar kadar, alttaki yorumları da izlemeye başladım bir süre sonra, bütün o seni çok seviyorumları. Arada yeterince dindar, yeterince kapalı, yeterince bilgili, yeterince becerikli… olmadığına ilişkin yorumlar da geliyor, onlara biraz üzülüyor ve cevaplamaya çalışıyordu, sonra pek ilgilenmez oldu, akıllı kız!

Aslı, pek çok genç kız için ideal bir rol modeli anlaşılan: isyankâr değil ama kararlı, çok güzel değil ama harika, dindar ama hayatın zevklerinden uzak değil, cesur, ne istediğini bilen, hayatının dizginlerini elinde tutmaya kararlı genç bir kadın. Benim için ne, emin değilim. İstanbul’a taşındığı sırada yılıp vazgeçmesin diye çok telaşlandığımı biliyorum mesela- yalnız yaşayanlara ev verilmemesi hakkında da bir videosu var, bir takım markalarla bana çok lüzumsuz görünen işbirlikleri yaptığında sinirlendiğimi, en yakın arkadaşı Munise ile ilişkilerini çok tatlı, kız kardeşini ise biraz yavan bulduğumu… Sonuçta hayatını merak ettiğim, iyi olsun istediğim biri oldu çıktı Aslı! Sanıyorum öğrenme hevesini ve verimlilik takıntısını seviyorum. Bir de kendiyle uğraşmaktan hiç vazgeçmeyişini.