Tüple Dalmak

Makyaj Sadece Makyaj Değildir!

Michelle Phan, uzun bir aradan sonra Harpar’s Bazaar’ın “go to bed with me” dizisi için bir video yayınladı- yatmadan önce yapılacak cilt temizliği falan. Bir de Promise’in kanalına misafir olmuş, birlikte devasa bir çanaktan ramen yiyorlardı son gördüğümde. Takipçileri iki videonun altına da onu ne kadar özlediklerini yaza yaza bitirememişler.

Bu kız, “güzellik topluluğu”nun annesi olarak nitelendiriliyor, bütün o makyaj videolarının yani. 2007’de ilk videosunu yayınladığında, bir haftada 40.000 kez izlenmiş!

Michelle’inki gerçek bir başarı hikâyesi: Milyonlarca takipçi, büyük markalarla işbirlikleri, yüz milyon dolarlarla ölçülen kazançlar, kendi markası… Gerçek bir Amerikan rüyası.

Amerikan rüyasının şimdi, 21. Yüzyılda, genç bir kadın için nasıl tecelli ettiğini görmek için mükemmel bir örnek aynı zamanda. Vietnam göçmeni bir aile (melting pot!), kumar bağımlısı ve ailesini terk eden bir baba (çocukluk yaraları), çocuklarına sahip çıkıp tek başına onları yetiştiren güçlü anne (kadın gücü), berbat üvey baba (aile yaraları), deneyimsizliği sebebiyle iş vermeyen kozmetik mağazaları (kapanan kapılar) ve yılmadan kendine yol açan küçük Michelle (girişimci birey).

Bu hikâyeyi içimizi sızlatan bir biçimde anlattığı video şurada: https://youtu.be/05KqZEqQJ40

İçimiz sızlıyor ama aynı zamanda aşağıdan yukarılara çıkmanın hiç de öyle imkânsız olmadığını görüyoruz; Amerikan rüyasının hâlâ geçerli olduğunu. Hikâye bize çok masum, sanat aşığı, kırılgan bir kızın irade gücüyle başarmasını anlatıyor. Göçmen, aile işleri karışık, eğitimini yarıda bırakmış, bir şeyler çizebilmesinin dışında özel bir yeteneği yok gibi görünüyor, aman aman güzel değil, aman aman akıllı değil… Ama işte, yapabilmiş. Yapılabiliyormuş demek. Sıradanın zaferi.

Michelle’in hikâyesinde beni en çok ilgilendiren yer, çevrim dışına çıkma kararını verdiği nokta. Şurada anlatmış: https://youtu.be/UuGpm01SPcA

2015’te bu kararı vermiş, ondan beri de video yayınlamıyor. “Gerçek ben’i kaybetmiş gibiydim” diyor, “öğrenmeye, büyümeye, yaratıcılığımı geliştirmeye ve ilhama ihtiyaç duydum”. Personasının hayatına egemen olduğunu anlatıyor. O persona dışında bir Michelle var mı, belki de bunu keşfetmek istedi.

Videonun altındaki yorumlar (binlerce!) gösteriyor ki, takipçileri onun bu kararını anladı ve onayladı. “Burası senin gibi gerçek insanlara göre değil artık” diyenler mi ararsınız, “her şey kötü giderken cesaret ve ilham veren en yakın arkadaşımızı özleyeceğiz” diye yazanlar mı… Makyaj sadece makyaj değil belli ki! Güçlenme, cesaret bulma, ilham, yaratıcılık, sevgi, bağlılık… mesajlarda güzellikten başka her şeyden bahsediliyor.

Phan da şöyle bir şey söylüyor: “Bugün, internet iş kadınları için inanılmaz fırsatlar sunuyor; altın çağın eşiğindeyiz. Bloglar, videolar ve sosyal medya yoluyla internet, dünyanın her yerindeki kadınlara seslerini duyurma, kendilerine bir kariyer inşa etme, başkalarıyla ilişkilenme fırsatları sunuyor; özellikle de güzellik alanında. Yeni bakışları ve düşünceleri paylaşarak güzellik kavramını yeniden tanımladık ve onu daha büyük bir şeye dönüştürdük: çeşitlilik içeren ve güçlendirici bir topluluğa.”

2017’de Los Angeles’e dönüp Em Cosmetics’i yeniden başlatırken, bütün bu tecrübeyi “kahramanın yolculuğu” olarak nitelendiriyor; Aslan Kral filminin Simba”sı gibi, kendisinin de düşe kalka büyüdüğünden bahsediyor. “Ama” diyor, “ben kahraman değilim. Yalnızca bir kızım. Dünyanın daha iyi olmasını isteyen bir kız- tıpkı başka herkes gibi.” Şu personalarla benlikler arasındaki ilişkiyi bir kez daha düşünmek gerekiyor bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s